10 jednoduchých lekcí, které z vás udělají lepšího člověka

Přemýšleli jste někdy nad tím, že chcete změnit svůj život, ale nevěděli jste, kde začít? A kdyby existovalo 10 triků, které vám ke spokojenějšímu životu pomohou?

Dřívější admirál William H. McRaven přišel na Texaskou univerzitu s 10 jednoduchými lekcemi, které člověku pomohou žít kvalitnější a šťastnější život. Pojmenoval je následovně: Lekce postele, skupiny, srdce, den blbec, extra práce, překážky, žraloka, stinného momentu, písně a zvonce. Každá z lekcí je metaforou důležitých životních období.

Jak můžeme s těmito lekcemi pracovat a změnit svůj život? Projdeme si je všechny.

Lekce postele

„Pokud chcete změnit svět, začněte každý den tím, že si prvně ustelete postel.“ Stlaní postele může znít jako poměrně jednoduchý a zbytečný úkon, ale není zařazeno do vojenských výcviků pro nic za nic. Ráno vstaneme, koukáme do zrcadla a přemýšlíme nad tím, jak si porovnat naše životy. Pokud se nám podaří hned ráno srovnat peřiny na posteli, možná se nám podaří srovnat si i naše životy.

Lekce skupiny

„Pokud chcete změnit svět, najděte si někoho, kdo vám pomůže pádlovat.“ Snažíme se změnit „svůj“ svět anebo „náš“ svět? Každý potřebuje někoho, s kým tvoří tým. Vycházet s druhými lidmi vyžaduje hodně času, trpělivosti a vytrvalosti, ale stojí to za to. Držte se lidí, kteří mají stejný směr jako vy a pomohou vám pádlovat.

Lekce srdce

„Pokud chcete změnit svět, posuzujte lidi podle velikosti jejich srdce, ne podle velikosti jejich bot. McRaven měl teorii ohledně výšky, velikosti a vzhledu lidí. Říkal, že často našel větší srdce v lidech menšího vzrůstu. Nezaměřujme se proto tolik na vzhled lidí, ale na to, je mají vevnitř.

Lekce „Den blbec“

Pokud chcete změnit svět, uvědomte si, že nejste z cukru, a že musíte vytrvat.“ Ať už se snažíte sebevíc, někdy se prostě okamžitě nezadaří. Buďte připraveni na to, že přijdou i nelehké situace a neberte je jako prohru, ale jako důvod k tomu vytrvat a snažit se o to víc.

Lekce práce navíc

„Pokud chcete změnit svět, nebojte se práce navíc.“ McRaven zmiňuje, že pokud na každodenním námořnickém výcviku nejste schopni splnit předepsané úkoly, čekají vás dvě hodiny cvičení navíc. Přestože, že výcvik působí jako něco, co má jedince zlomit, v tu stejnou chvíli dlouhodobě posiluje vytrvalost a vůli.

Lekce překážky

„Pokud chcete změnit svět, je třeba postavit se strachu čelem.“ Říká se, že strach je zabiják motivace. Je sice dobré, být opatrný, ale vždy je důležité myslet na strach jako na něco, co se dá překonat. Vše je o tom, jak si danou situaci srovnáme v našich hlavách.

Lekce žraloků

„Pokud chcete změnit svět, nenechte se sežrat žraloky.“ Ať už se nám to líbí nebo ne, v našem životě bude spoustu lidí, kteří budou proti nám. Připravme se tedy na to, a při konfrontaci se vždy držte svých morálních a etických zásad.

Lekce stinného momentu

„Pokud chcete změnit svět, snažte se najít v sobě skrytou sílu i v těch nejtěžších momentech.“ Každý se někdy může dostat do situace, kdy už neví, co dál. Pamatujte ale na to, že de o to, jak se s tím vším poperete a jak se poučíte nebo posilníte těžkými okamžiky.

Lekce písně

„Pokud chcete změnit svět, začněte zpívat tehdy, kdy jste po krk v bahně.“ 9. týden McRavenova námořnického cvičení spočívá v tom, že námořníci jsou podrobeni 6 dnům, beze spánku, za stálého fyzického a mentálního teroru. Když byla skupina po krk potopena v bahně, stala se zajímavá věc. Jeden z vojáků začal zpívat. Postupně se k němu přidali všichni, a díky tomu společně cvičení zvládli. Pamatujte pro to na to, že pokud už opravdu nevíte, co dělat – začněte zpívat. A nezáleží na tom, jak dobře vám to půjde.

Lekce zvonce

„Pokud chcete změnit svět, nikdy nezvoňte na zvonec.“ Kdykoli měl některý ze cvičenců pocit, že už to dál nezvládne, jediné, co musel udělat, bylo jít a zazvonit na zvonec. Otázka je – co je naším zvoncem? Vezměme jako poslední zazvonění naše poslední vydechnutí a nikdy se nevzdávejte.

 

Článek vychází z příspěvku na webu Lifehack.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více