3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich.

První mýtus: Máme povinnost být šťastní

Jsme ze všech stran masírováni tím, že si každý tvoříme realitu sami a tedy jsme i sami zodpovědní za své štěstí (v USA je to ještě více). Byznys se štěštím a spokojeností je skutečně velký. Jen se podívejte na tu spoustu různých knih, seminářů a aplikací, které nám slibují štěstí.

Jsme ale skutečně odpovědni za své štěstí? Mnoho událostí v životě přece vůbec neovlivníme. Tak jak bychom mohli přebírat zodpovědnost za to, že jsme pořád štastní? Když potom šťastní nejsme, říkáme si, že je to naše chyba a dostavuje se stres a pocit selhání.

Myslím si, že někdy se prostě cítíme mizerně a nešťastní a je to tak správně. Ostatně to prostě patří k životu. A pokud na sebe nebudeme tak přísní, a nebudeme chtít vše top, a uznáme, že některé věci jsou o ničem, budeme na tom lépe.

Druhý mýtus: Na štěstí máme právo

Pokud celé dny sledujete lidi, jak se fotí na pěkných místech a dopřávají si luxusní zážitky (a to je hlavně na Facebooku a Instagramu. Zlatý Linkedin :), můžete získat pocit, že na štěstí máte taky nárok. Protože proč bych nemohl být šťastný, když ostatní jsou.

Čím více čekáte, že vše bude perfektní a bude se vám skvěle dařit, tím méně jste šťastní (např. zde studie od Iris Mauss). Stoický přístup, tedy nečekat všechno růžové a super, vám častokrát pomůže být vlastně šťastnější.

Třetí mýtus: Neštěstí se musíme vyhnout

Chceme to, ale nejde to. Ani by to nebylo normální. Pokud nezažiju to špatné, jak pak ocením to dobré? Navíc špatné události nás často formulí, zocelují a činí odolnějšími. Pokud žijeme jen s růžovými brýle a panicky se vyhýbáme problémům, neštěstí nás může hodně pocuchat.

Závěr

Čím více podléháme těmto mýtům, tím více nás to trápí. Přitom štěstí je spíše o vnitřním prožitku než o něčem jiném. Inspirací pro tento příspěvěk je tento zajímavý článek. Na závěr mi dovolte nasdílet jedno video, které má se štěstím a spokojeností také mnoho společného.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více
Jak se uplatnit u top firmy

Jak se uplatnit u top firmy

Od mala je nám vtloukána do hlavy mantra - dobře se uč a najdeš si dobrou práci. Ale je to tak? Je pravdou, že ti, kteří se dobře učili, mají nejlepší práci? Znám hodně lidí se skvělou prací, ale tu získali ne tím, že se dobře učili. Co je tedy důležité? Na webu E15...

číst více