3 omezení, které mají online schůzky/konference

V současné době je bohužel nemožné se setkávat osobně. A proto se veškeré schůzky a konference přesunuly do online prostředí. To je to v hodně ohledech lepší (určitě to častokrát šetří čas), ale jsou zde omezení, které musíme mít na paměti. Jaké to jsou?

Omezená viditelnost

Při video callech vidíme obecně mnohem méně. Často vidíme pouze tzv. mluvící hlavy (talking heads) a nevidíme už celého člověka a jeho prostředí. Už tímto je omezen celkový vjem, a je to asi největší rozdíl oproti osobním schůzkám.

Je také skoro nemožné navázat přímý oční kontakt skrze video. Kamery jsou totiž v horní části počítače a pokud koukáme na monitor/obrazovku počítače, díváme se spíše níže než do očí člověka, se kterým voláme.

Co s tím? Gestikulujte v rámci oblasti, kterou je schopná pokrýt vaše kamera (abyste neutíkali z obrazu). Dále jistě nedělejte více věcí najednou, ale soustředťe se na probíhající call. Taktéž volejte v neutrálním a profi prostředí (potom vaše prostředí, kde voláte, nebude působit rušivě).

Jeden ze zajímavých rozdílů je také fakt, že při osobní schůzce nevidíme svoji vlastní tvář, kdežto při videohovoru většinou ano. Je to nezvyk pro nás.

Technické problémy

Voláme přes internet. Ne každý má úplně nejlepší spojení. Navíc pokud se připojujeme přes nějaký link, i zde se mohou vyskytnout problémy. Zde moc rad není – vyzkoušejte si vše před videohovorem (přihlášení, kameru/mikrofon) a pro telefonování používejte jen novější a moderní aplikace.

Těžkosti ohledně soukromí a bezpečnosti

Videokonferenci je snadné nahrát. Taktéž je důležité mít dobře prolustrovanou aplikaci, přes kterou voláte (viz poslední případ, který se týkal ZOOMu). Určitě si i ověřte u své firmy, jaké aplikace můžete používat. Není neobvyklé, že vaše firma neumožní se připojit na nějakou aplikaci.

Závěr

Online hovory a videokonferenci nám pomáhají dělat byznys i v době, kdy se nemůžeme setkávat. Je ovšem dobré mít na paměti, že jsou zde určité odlišnosti, které se týkají buď samotného průběhu hovoru nebo technické a bezpečnostní rizika. Obecně ale platí, že online setkávání se je skvělé a já sám ho praktikuji neustále. Pro další tipy a expertní názory na vyjednávání online se podívejte na zdrojový článek pro tento příspěvek.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více