Ivo Prax

Byznys / Návyky / Úspěch

4 kroky k lepší sebedisciplíně

Asi to známě všichni. Víme, že bychom něco měli udělat, ale moc se nám nechce. Nakonec to většinou skončí tak, že si najdeme nějaký důvod, proč to neuděláme. Ale vnitřně víme, že to takto najde a říkáme (spíš doufáme), že příště už to uděláme. Se sebedisciplínou zápasí hodně lidí. Nedávno jsem viděl video, kde Brendon Burchard popisuje 4 kroky k lepší sebedisciplíně.

Zapojte emoce do soustředění se na cíl

Disciplína není ten problém. Největší překážkou je, že se lidem nechce (nemají potřebný emoční náboj činnosti) a že jsou laxní. Jak dodat emoční náboj? Pomáhá např. vizualizace. Tím si zafixujeme, co je pro nás důležité a příště si řekneme: Toto je důležité, vzpomínáš?

Nejprve udělejte svoji práci a až pak reagujte na ostatní

Emaily, telefonáty, vzkazy. Můžeme začít hned od rána a až do večera se nezastavíme. Na konci dne ale máme pocit, že jsme nic neudělali a nijak se neposunuli. Jedna ze základních rad spočívá v tom, že odpovídat a reagovat na ostatní máme až po své práci. Nečekejte, že toto reaktivní chování odejde samo. Je potřeba disciplína.

Blokujte si čas

Od 1 do 3 dělám jen tohle a nic jiného. Vypněte si mobil, ztlumte notifikace (pokud pracujete na počítači). Toto je ten čas, kdy se každý den děje ta disciplína. Bez pevně stanoveného času na to, co musíte udělat, je většina dnů ovládána náhodou a tím, co přijde.

Oslavujte

Pokud se vše podaří, co potom? Vymyslete si nějakou odměnu (i když malou). Je potřeba se odměňovat a chválit. To pomáhá položit rovnítko mezi disciplínu a legraci. Nejsme stroje. Potřebujeme to.

Zajímavé poznatky, že? Pokud byste chtěli, celé video je ke shlédnutí zde (od času 2:12).

Okomentovat