7 druhů příjmu

Většina lidí má 1 druh příjmu a tím je hlavně zaměstnání. Je to stabilní (záleží tedy na období) a jednoduše předvídatelný zdroj příjmů. Jsou lidé (a frčí to zejména v USA), kteří ale mají více zdrojů příjmů. Nedávno mne zaujalo jedno video, kde se rozebíralo 7 druhů příjmů pro lidi, kteří pracují online. Pojďme se na ně podívat.

1. Investiční příjem (dividendy)

Tento příjem je nejdůležitější (je pasivní), ale také trvá nejdéle si ho vybudovat. Výhoda tohoto příjmu je, že vám firmy vyplácejí dividendu, ale také roste hodnota samostaných akcií. Tento zdroj příjmu je vhodný hlavně pokud máte dlouhodobý horizont. Zde není třeba spekulovat na akciích, které mají nejvíce vyrůst. Stačí se držet osvědčených společností. Níže je graf dividend vyplácených u akcií na pražské burze za rok 2019 (zdroj: Fio).

Pěkné povídání o dividendách je třeba i pěkně graficky shrnuto v tomto článku.

Tento druh příjmu, ač velmmi zajímavý, není na pořadu jako první. Trvá velmi dlouho to vybudovat a musíte na to mít hodně peněz. Nejprve je potřeba ty peníze někde vydělat 🙂

2. Příjem z Youtube

Tento druh příjmu začíná v ČR získávat na oblibě. Každý jsme slyšeli o youtuberech. Tento byznys chce ale hodně času a trpělivost, abyste k sobě přilákali hodně followerů. Kolik si na Youtube můžete vydělat je možné adhadnout z toho kalkulátoru (bez záruky).

3. Affiliate marketing

Affiliate marketing je jedním ze skvělých způsobů, jak si vydělat peníze. Jaké má výhody? Nemusíte vlastnit/vyvíjet co prodáváte a přesto na tom vydělat. Nemusíte vymýšlet ani copywriting, dělat weby atd. a přesto za každý nákup, který jde přes váš affiliate link, obdržíte provizi. Vaše starost jako affiliate partnera je jen přinést návštěvnost nebo mít publikum. Přes affiliate jede značná část ecommerce. A to je jeden z důvodů, proč jsme spustili novou affiliate síť Adsalva.com.

4. Knihy

Dalším zdrojem příjmu je publikování knih. V Česku, a v češtině, tento příjem není tak jednoduchý. Ale pokud budete třeba psát dlouhodobě v angličtině, tak potom můžete knihu vydat jako e-book, audiobook, na Kindlu nebo třeba nabízet na Amazonu. A obsah té knihy je vlastně to, o čem píšete/vlogujete. V Česku takto vydal úspěšně knihu např. José Kadlec a jeho knihu o Linkedinu. Nicméně pouze z publikování knih člověk moc nezbohatne (pokud není nějaký známý spisovatel nebo veliký influencer). Tento druh příjmu slouží spíše jako přivýdělek oproti dalším zdrojům příjmu.

5. Ecommerce (Amazon)

Věděli jste, že můžete na Amazonu prodávat vlastní produkty? Obrovská výhoda toho je, že Amazon je jedno z největších online tržišť na světě. A navíc Amazon se postará o logistiku. Znám pár lidí, co tam úspěšně prodávají.

6. Online kurzy

Dělat kvalitní online kurz není nic pro začátečníky. Když to ale zvládnete dobře, je to skvělé. Není to jistě druh příjmu, se kterým byste měli začít. Pro to, abyste prodávali kurz ve větším, je už třeba mít nějaké publikum. Jednou z možností, kde se podívat na online kurzy v češtině je VimVic nebo Seduo.

7. Koučování a mastermind

Tento druh příjmu má nejblíže k tradičnímu modelu, kdy prodáváte čas za peníze. Je to ovšem velmi uspokojující, protože tímto nejvíce pomůžete ostatním. Znám osobně velké množství koučů, kteří lidem skutečně pomáhají. Bohužel se poslední dobou vynořilo také velké množství nekvalitních koučů, a je to nyní trochu zprofanované slovo. Nicméně dobrý kouč dokáže přinést skvělé výsledky. Jak si vyzkoušet kouč jako zdroj příjmu? Zkuste např. koučovací školu Životjakohra.cz od Aleše Vrány.

Tento post vychází z tohoto velmi pěkného videa z projektu Project Life Mastery.

Co říci na závěr? Dnešní doba nám umožňuje vydělávat peníze způsobem, o kterém se nám předtím ani nezdálo. Nemusíme být vůbec závislí na 1 zdroji příjmů, ale můžeme svoje aktivity vhodně propojovat, abychom z nich dostali více peněz. Toto video je toho pěknou ukázkou a zajímavým návodem.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více