7 důvodů proč zaměstnat šachistu

Když se podíváme na požadavky, které firmy mají na své zaměstnance, seznam často čítá např.: schopnost práce pod tlakem, organizovanost, schopnost řešit problémy a učit se novým věcem nebo např. strategické myšlení. Nenachází se náhodou většina z těchto vlastností a schopností u šachistů? Pojďme se podívat na typické vlastnosti šachistů a proč by měli pracovat u vás ve firmě.

Mezi hlavní vlastnosti a schopnosti šachistů patří mnoho z těch výše uvedených. Pojďme si projít 7 důvodů, proč přijmout šachistu:

1) Šachisté umí řešit problémy

Součástí tréninku v šachách je řešení diagramů s různými pozicemi, kdy šachista hledá nejlepší tah. Řeší tak problém. Těchto diagramů může vyřešit několik desítek týdně. Šachista rád řeší problémy a je připraven se poprat s jakoukoliv překážkou. Zaměstnanci se potýkají s řešením na denní bázi, takže se tato schopnost velmi hodí.

2) Šachisté umí time-management

I když se vám může zdát, že šachová partie trvá celou věčnost, není to tak úplně pravda. V soutěžní partii má šachista 2 hodiny na 40 tahů. Tedy musí každý tah zahrát průměrně za 3 minuty. Ačkoliv může znát dobře úvodní tahy partie, ve střední hře (fáze hry po zahájení) jsou pozice složité a šachista si musí čas velmi dobře rozhodnout, aby nebyl pod časovým tlakem. Rozhodování pod tlakem a s nedostatkem času patří ke koloritu korporátního světa.

3) Šachisté často pracují pod časovým tlakem

Někdy bývá pozice tak složitá a šachista přemýšlí nad vhodným plánem tak dlouho, že se dostane do časové tísně a na pár tahů mu už může zbývat jen pár sekund (znám z vlastní zkušenosti). Toto není vůbec odlišné od práce s přísnými deadliny, kterých každý máme hodně. Šachisté toto zvládají.

4) Šachisté mají organizační schopnosti

Šachisté si umí zmapovat situaci, určit priority a vytvořit plán. Jen takto totiž můžete odehát kvalitní partii. A přesně tato schopnost organizace je velmi důležitá i v práci, protože tam často dostaneme taky složitou situaci s nejasným zadáním a je na nás, abychom to zvládli dotáhnout.

5) Šachisté mají vášeň

Pokud chce šachista něčeho dosáhnout, musí tomu něco obětovat. Sice se to nezdá, ale cesta na vrchol v šachu je dlážděna dlouhým tréninkem v řádu několika hodin denně (hlavně v mladším věku). Pokud si šachista stanoví cíl, je motivován ho dosáhnout. Od svých zaměstnanců také chceme, aby si uměli stanovovat cíle a byli motivovaní jich dosáhnout.

6) Šachisté mají trpělivost a přemýšlejí dlouhodobě

Šachy nejsou box, kde můžete soupeře vyřadit hned prvním úderem. Šachová partie trvá často několik hodin a několik desítek tahů. Velmi často získáte drobnou výhodu, kterou stále zvětšujete, až jí přetavíte ve výhru. Šachisté myslí dlouhodobě, a to nejen v rámci rozvoje svých šachových schopností, ale i v partii. Právě tato trpělivost a dlouhodobost jim pak pomáhá jako zaměstnancům vidět “bigger picture” a neuchylují se k rychlým, jednoduchým, ale často špatným řešením.

7) Šachisté jsou kreativní

Šachová partie není jen počítání a kalkulace. Často musíte k pozici na šachovnici přistoupit kreativně a teprve si představit, čeho vlastně chcete docílit a jak to provést. Toto si žádá notnou dávku kreativního myšlení. Asi se všichni shodneme, že chceme kreativní zaměstnance.

Jak vidíte, šachisté mají hodně vlastností a schopností, které se hodí v běžném pracovním životě. Zdrojový článek je zde.

 

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více