7 důvodů proč zaměstnat šachistu

Když se podíváme na požadavky, které firmy mají na své zaměstnance, seznam často čítá např.: schopnost práce pod tlakem, organizovanost, schopnost řešit problémy a učit se novým věcem nebo např. strategické myšlení. Nenachází se náhodou většina z těchto vlastností a schopností u šachistů? Pojďme se podívat na typické vlastnosti šachistů a proč by měli pracovat u vás ve firmě.

Mezi hlavní vlastnosti a schopnosti šachistů patří mnoho z těch výše uvedených. Pojďme si projít 7 důvodů, proč přijmout šachistu:

1) Šachisté umí řešit problémy

Součástí tréninku v šachách je řešení diagramů s různými pozicemi, kdy šachista hledá nejlepší tah. Řeší tak problém. Těchto diagramů může vyřešit několik desítek týdně. Šachista rád řeší problémy a je připraven se poprat s jakoukoliv překážkou. Zaměstnanci se potýkají s řešením na denní bázi, takže se tato schopnost velmi hodí.

2) Šachisté umí time-management

I když se vám může zdát, že šachová partie trvá celou věčnost, není to tak úplně pravda. V soutěžní partii má šachista 2 hodiny na 40 tahů. Tedy musí každý tah zahrát průměrně za 3 minuty. Ačkoliv může znát dobře úvodní tahy partie, ve střední hře (fáze hry po zahájení) jsou pozice složité a šachista si musí čas velmi dobře rozhodnout, aby nebyl pod časovým tlakem. Rozhodování pod tlakem a s nedostatkem času patří ke koloritu korporátního světa.

3) Šachisté často pracují pod časovým tlakem

Někdy bývá pozice tak složitá a šachista přemýšlí nad vhodným plánem tak dlouho, že se dostane do časové tísně a na pár tahů mu už může zbývat jen pár sekund (znám z vlastní zkušenosti). Toto není vůbec odlišné od práce s přísnými deadliny, kterých každý máme hodně. Šachisté toto zvládají.

4) Šachisté mají organizační schopnosti

Šachisté si umí zmapovat situaci, určit priority a vytvořit plán. Jen takto totiž můžete odehát kvalitní partii. A přesně tato schopnost organizace je velmi důležitá i v práci, protože tam často dostaneme taky složitou situaci s nejasným zadáním a je na nás, abychom to zvládli dotáhnout.

5) Šachisté mají vášeň

Pokud chce šachista něčeho dosáhnout, musí tomu něco obětovat. Sice se to nezdá, ale cesta na vrchol v šachu je dlážděna dlouhým tréninkem v řádu několika hodin denně (hlavně v mladším věku). Pokud si šachista stanoví cíl, je motivován ho dosáhnout. Od svých zaměstnanců také chceme, aby si uměli stanovovat cíle a byli motivovaní jich dosáhnout.

6) Šachisté mají trpělivost a přemýšlejí dlouhodobě

Šachy nejsou box, kde můžete soupeře vyřadit hned prvním úderem. Šachová partie trvá často několik hodin a několik desítek tahů. Velmi často získáte drobnou výhodu, kterou stále zvětšujete, až jí přetavíte ve výhru. Šachisté myslí dlouhodobě, a to nejen v rámci rozvoje svých šachových schopností, ale i v partii. Právě tato trpělivost a dlouhodobost jim pak pomáhá jako zaměstnancům vidět “bigger picture” a neuchylují se k rychlým, jednoduchým, ale často špatným řešením.

7) Šachisté jsou kreativní

Šachová partie není jen počítání a kalkulace. Často musíte k pozici na šachovnici přistoupit kreativně a teprve si představit, čeho vlastně chcete docílit a jak to provést. Toto si žádá notnou dávku kreativního myšlení. Asi se všichni shodneme, že chceme kreativní zaměstnance.

Jak vidíte, šachisté mají hodně vlastností a schopností, které se hodí v běžném pracovním životě. Zdrojový článek je zde.

 

 

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více
Jak se uplatnit u top firmy

Jak se uplatnit u top firmy

Od mala je nám vtloukána do hlavy mantra - dobře se uč a najdeš si dobrou práci. Ale je to tak? Je pravdou, že ti, kteří se dobře učili, mají nejlepší práci? Znám hodně lidí se skvělou prací, ale tu získali ne tím, že se dobře učili. Co je tedy důležité? Na webu E15...

číst více