Co vše kryje povinné ručení – kdy hrozí, že pojišťovna nezaplatí?

Řízení bez povinného ručení se klasifikuje jako přestupek, sjednat si ho tak musí každý majitel motorového vozidla. Co všechno povinné ručení kryje a kdy hrozí, že bude pojišťovna úhradu vzniklých škod požadovat od řidiče, ačkoliv pojistku vždy řádně platil?

Řidiči musejí do budoucna počítat se zdražováním pojištění vozidel. Aktuální inflace, která se promítá také do cen automobilových oprav, bude mít na svědomí růst cen povinného ručení. Průměrná výše škody vrostla z 26 tisíc z roku 2016 na nynějších 35 tisíc

Není možné platit pořád 3500 Kč za povinné ručení, když mezitím vyrostla průměrná cena opravy z 30 tisíc na 45 tisíc korun,” komentuje zdražování pojištění Pavel Řehák, šéf pojišťovny Direct.

7 z 10 řidičů však své povinné ručení přeplácí. Platbě zákonného autopojištění se nikdo nevyhne, je však zbytečné platit za něj více, než je třeba. 

Přitom díky online srovnání povinného ručení lze získat nabídku přímo na míru >> 

Dostupné nabídky srovná kalkulačka povinného ručení a pomůže nalézt tu nejlevnější. Cílem je přestat zbytečně přeplácet povinné ručení, a to navíc v době, kdy pojišťovny chystají zdražování svých služeb. Ceny povinného ručení umí spočítat také například na webu www.epojistka.cz a po zadání několika málo údajů získat nabídku přímo na míru.

Co kryje povinné ručení?

Povinné ručení lze také nazvat jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pokud řidič způsobí na pozemních komunikacích škodu na zdraví či majetku třetích osob, uhradí za něj tuto škodu pojišťovna, u které má povinné ručení uzavřené.

Na rozdíl od havarijního pojištění povinné ručení nekryje škody na majetku a zdraví pojištěnce. Zatímco havarijní pojištění chrání klienta před úhradou škod vzniklých při autonehodě, vandalismu nebo odcizení, povinné ručení kryje pouze škody na majetku a zdraví třetích osob. 

Co tedy kryje povinné ručení?

Škody na majetku

Povinné ručení kryje veškeré škody na majetku způsobené provozem vozidla. Spadají sem nejen škody na vozech třetích osob, ale také škody na pozemních komunikacích, např. rozbitá svodidla, sloupky a další součásti veřejné infrastruktury. Pojišťovna uhradí také další škody na majetku, např. poškozené domy či pozemky. 

Škody na zdraví

Za zranění vzniklá na při autonehodách mohou dotčené osoby vyžadovat odškodnění za výdaje na zdravotnictví, ale také za ušlý zisk nebo bolestné. Také tyto případy spolehlivě kryje povinné ručení. Hradí rovněž léčebné výlohy v případě úrazu spolujezdce.

Asistenční služby

V neposlední řadě pojišťovna zajistí také asistenční služby, na které pojištěnec nemusí dávat ani korunu navíc. V ceně je telefonická podpora, která pomůže s řešením vzniklých potíží a v případě potřeby pošle pracovníky pro odtah nebo neodkladné opravy vozu.

Kdy hrozí, že pojišťovna nezaplatí?

Leckdo by se mohl domnívat, že když poctivě platí povinné ručení, pojišťovna se úhradě škod vyhnout nemůže. Není tomu tak, protože existují případy, kdy pojišťovna sice škodu uhradí, ale výsledné náklady bude po klientovi vymáhat

Kdy tedy hrozí, že pojišťovna nezaplatí? Detailní informace jsou k nalezení obvykle v pojistné smlouvě, kde jsou popsány veškeré případy, kdy klient na krytí nemá nárok. Platí však, že odpovědnost za škody nese řidič vozu sám v těchto situacích: 

 

  • řízení pod vlivem alkoholu nebo drog
  • řízení pod vlivem léků
  • řízení bez řidičského průkazu
  • ujetí z místa nehody
  • nepřivolání pomoci

 

Pojišťovna také nezaplatí plnou škodu, za některé běžné nehody, které se dějí na denním pořádku, např. při nehodách na parkovištích, polních cestách nebo firemních areálů.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více