Do čeho investovat jako začátečník – aktuální tipy na investice

Investování už dávno není výsada extrémně bohatých, kteří nevědí co s penězi. Vzhledem k narůstající inflaci a minimálnímu zhodnocení peněz na běžných účtech je to jediná cesta, jak nepřicházet o úspory. Kam investovat peníze pro co nejvyšší zhodnocení? 

Spořící účty v tuzemských bankách nabízejí jen minimální úroky, které zdaleka nepokryjí inflaci. Úspory na běžných i spořících účtech tak každoročně ztrácejí hodnotu. Pro zhodnocení peněz je třeba začít s investováním

 

Existuje řada možností, jak a do čeho investovat. Za zvážení stojí obchod s akciemi či státními dluhopisy, investice do burzovně obchodovaných fondů ETF nebo minimálně rizikové investiční fondy. Začátečníci mohou využít služeb investičních expertů, kteří s penězi investora nakládají, jak nejlépe umí.  

 

Inspiraci a užitečné rady ze světa investic lze najít na portálu Vpenize.cz, který poskytuje informace o kryproměnách a recenze různých typů investicí – např. Crypto.com recenze

Akcie

Nákup akcií znamená nákup podílu v akciové společnosti. Některé akciové společnosti vyplácejí svým akcionářům pravidelné platby dividendy. K vyplácení dividend dochází obvykle jednou ročně nebo jednou za kvartál. O nákupu akcií by měl investor uvažovat v dlouhodobém hledisku. Vyplatí se investice v horizontu minimálně 5 – 10 let.

Investice do akcií patří k rizikovějším, může však přinést vysoké zhodnocení.

 

Obchod s akciemi je dnes přístupný široké veřejnosti díky internetu a online brokerům. Každý, kdo má přístup k internetu, může zhodnocovat své peníze z pohodlí domova či z dovolené přes chytrý telefon. Stačí založit účet u online brokera a začít nakupovat. 

 

V oblasti online investování však působí i podvodníci, proto je nezbytné předem udělat důkladné srovnání brokerů a vybrat jen důvěryhodné brokery s výbornými recenzemi. 

Dluhopisy

Dluhopisy jsou cenné papíry. Vláda, město nebo korporace si skrze dluhopis půjčuje finanční prostředky a souhlasí s vyplacením pevné částky věřiteli obvykle jednou za rok. Každý dluhopis má procentuálně stanoven roční výnos a dobu splatnosti. Dluhopis nelze prodat před stanovenou dobou splatnosti. 

 

Firemní dluhopisy jsou výnosnější, hrozí však riziko, že firma zkrachuje. Státní dluhopisy jsou spolehlivější, přinášejí ovšem menší zisky. Při nákupu dluhopisů je třeba počítat s inflací. V den splatnosti budou mít peníze nižší hodnotu než při nákupu. 

 

Dluhopisy mohou zajistit stabilní příjem a diverzifikaci investičního balíčku. Extrémní výnosy investorovi obvykle nepřinesou, na druhou stranu jsou méně rizikovou investicí

Podílové fondy

Podílové fondy jsou nejjednodušším způsobem, jak investovat. Z toho důvodu jsou podílové fondy oblíbené především u začátečníků. Jedná se o podílové investování a často jej nabízejí bankovní instituce.

Hlavní motivací investora je porazit inflaci a zhodnotit své úspory.

 

Mínusem podílových fondů jsou poplatky správci. Obvykle se platí poplatek za vstup do fondu a pravidelná platba za jeho vedení. Výhodou je, že investici spravuje investiční expert, který je dobře motivován k co nejlepším výkonům. 

 

Svůj podíl může investor prodat kdykoli je to potřeba. Není tak vázán určitou lhůtou, jako je tomu například u dluhopisů. 

ETF fondy

ETF neboli Exchange Traded Fund je veřejně obchodovatelný fond, který je stejně jako akcie obchodovaný na burzách. Nakupují se podobně jako akcie přes brokera. ETF fondy jsou obecně pokládány za stabilní investici, která zajistí spolehlivý příjem.

 

ETF fondy obvykle zajišťují stabilní růst investice a přináší vyšší zhodnocení, než podílové fondy. Zhodnocení investice není obrovské, je však spolehlivé. U ETF fondů nedochází k tak výrazným výkyvům v cenách, jako je tomu u akcií

Investiční nemovitosti 

Investice do nemovitostí jsou výbornou volbou pro budování majetku a pasivního příjmu. Nemovitosti jsou velmi lukrativní investice, vyžadují však poměrně vysoký prvotní vklad. Ceny nemovitostí jsou v České republice extrémně vysoké a odhaduje se, že ceny budou nadále stoupat.

Investice do nemovitosti má velmi vysoké průměrné zhodnocení.

 

Při investici do nemovitosti je třeba počítat s dalšími náklady v podobě peněz na rekonstrukci a údržbu. Přesto se taková investice obvykle výrazně vyplatí.

Komodity

Mezi nejčastější investici tohoto druhu patří nákup investičního zlata. Taková investice má ochránit peníze před inflací. Investiční zlato je obecně pokládáno za nejlepší uchovatel hodnoty peněz.

 

V poslední době je stále více oblíbená také investice do investičního stříbra, které za rok 2020 zdvojnásobilo svou hodnotu. Investovat se dá také do platiny, ropy, bavlny a dalších komodit.   

Kryptoměny 

Bitcoin, Ethereum i další kryptoměny zaznamenaly v minulých letech obrovský vzestup. Mohou být zajímavým zpestřením investičního portfolia, jedná se však o investici poměrně rizikovou a nevyzpytatelnou. Vedle raketového zisku může investor o své prostředky také snadno přijít.

Bitcoin je nejstarší a nejznámější kryptoměna. Investice do ní se některým nákupčím v minulosti velmi vyplatila. 

Kryptoměny by měly být spíš doplňkovou než hlavní investicí. Bitcoin a další kryptoměny se obchodují na specializovaných burzách a nabízejí je i někteří akcioví brokeři.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více