Ivo Prax

Byznys / Osobní rozvoj / Prodej

Jak být nejlepší na světě alespoň v něčem

Všichni jsme to slyšeli – 10.000 hodin, neúnavná práce a nekonečná vůle vyhrát navzdory všem. Jaká je moje šance, že se stanu nejlepším hráčem na světě v šachu (je to moje hobby)? Mizivá, vlastně nulová. To nejsou dobré vyhlídky. Ale je tady možnost, která vám může pomoci. Hromadění dovedností (skill stacking).

Být nejlepší na světě v nečem je dřina a statisticky vlastně ani nemáte šanci. Jakmile se dostanete na velmi vysokou úroveň v nečem, najde se mnoho dalších lidí, kteří se tomu věnují stejně, nebo více, než vy, mají také velké odhodlání a možná i lepší přepoklady.

Do 10% nejlepších v dané dovednosti se dostanete už snadněji. Je ledy logické, že být v 10% nejlepších v dané dovednosti je efektivnější, než se snažit být úplně nejlepší v jediné dovednosti.

Jaké je tedy řešení, jak být nejlepší alespoň v nečem? Najděte si svoji kombinaci dovedností a buďte v té kombinaci nejlepší na světě. Kolik je např. lidí, kteří jsou v top 10% v dovednostech jako je komunikace, networking a důslednost najednou? Moc ne. Čím více použitelných, a pro vás život prospěšných dovedností si najdete, tím lépe.

Snažte se, aby vaše dovednosti, ve kterých chcete vyniknout, nebyly moc podobné (a tedy bylo hodně lidí, které je ovládají).

Co jsem si vzal z toho článku? Je mnohem efektivnější si vybrat sadu dovedností a ty “nahromadit” (stack), než se snažit být nejlepší na světě v jedné. Pokud pracuji v obchodě, dává smysl, jak je uvedeno výše, být top v dovednostech např. komunikace, networking a důslednost.

Tento článek je velmi inspirován tímto skvělým příspěvkem.

Okomentovat