Ivo Prax

Byznys / HR

Jak jednoduše porovnávat kandidáty

U inzerátu bývá bod po bodu vypsaná specifikace pozice – co by uchazeč měl umět, znát a ovládat. Někdy je to velmi dlouhé, a i trochu nudné, ale pro HR velmi důležité, aby uchazeč tyto předpoklady splňoval. Ale i pro HR pracovníky může být složité porovnávat jednotlivé kandidáty podle těchto slovních definic. Narazil jsem na zajímavou vizuální pomůcku – koláčový graf pro porovnání kandidátů. Jak to funguje?

Krok 1: Vypíšete specifikaci pozice do koláčového grafu

Krok 2: Upravíte šířku jednotlivých výsečí grafu podle důležitosti pro danou pozici. Nějaké dovednosti nebo znalosti jsou vždy priortiní před jinými. A takto si i graficky ukotvíte jaké to jsou.

Krok 3: Na základě ohodnocení z pohovoru upravíte délku výseče pro každého uchazeče. Délka výseče vám hned řekne, jak je daný kandidát v té či oné znalosti nebo dovednosti silný.

Krok 4: Potom grafy jednotlivých uchazečů porovnáte a je to.

  

 

Docela zajímavé, že? Jak se v angličtině říká: as easy as a pie 🙂 Na první pohled vidíte, kdo více plní specifikaci pozice. Četl jsem to v článku Hiring – Easy as Pie. Ve VimVic.cz tuto možnost určitě vyzkoušíme. Zdá se to jako velmi dobrý vizuální způsob porovnání jednotlivých kandidátů.

Máte také nějaké takové pomůcky, které vám fungují?

Okomentovat