Jak jsem si stanovoval 25 cílů

Jsem velký fanda osobního rozvoje. Mám za to, že člověk by na sobě měl neustále pracovat a posouvat se. Na internetu a v knihách je hodně postupů a nástrojů, které je možné vyzkoušet, abyste byli lepší. Jak si ale vybrat? Nedávno jsem si skutečně udělal čas – ano, ono je třeba si na to vyhradit delší časový úsek. Pustil jsem se do jednoho cvičení, které pomáhá si stanovit cíle.

Tohle cvičení jsem si nevymyslel. Proslavil jej jeden z nejúspěšnějších manažerů a investorů současnosti, kterým je Warren Buffett. Ten využívá jednoduchou tříkrokovou strategii prioritizování.

V ideálním případě si sednete, vyhradíte si třeba hodinu nebo dvě a do cvičení se pustíte.

Jenže to se snadno řekne, realizace už je horší. V online byznysu se pohybuje již více 10 let. Poslední roky aktivně řeším především rozvoj portálu VimVic.cz a reklamní sítě Adsalva.com. Dlouhou dobu jsem si říkal, že si potřebuji najít čas a srovnat si cíle.

Po několika měsících odkládání (o prokrastinaci mohu napsat někdy příště) mi pomohl můj společník a kamarád a se zpracováním tohoto cvičení jsem začal a nestačil se divit výsledkům.

Jaký je postup pro strategii prioritizování podle Warrena Buffetta?

Sednu si ke stolu. Prázdný papír před sebou. Mám jen 1 snadný úkol. Napsat si 25 cílů. Věcí, kterých bych chtěl v životě dosáhnout nebo zažít. Zdá se to jako lehká věc. Prostě napíšete, co chcete. Ale ouha. Nejprve mne začaly napadat takové ty obecné věci – úspěch, peníze, materiální věci. Až když jsem tomu dal dostatek času, tak jsem některé pro mne dříve samozřejmé věci škrtnul a napsal si úplně jiné.

Trvalo mi to přes 2 hodiny a nakonec jsem výsledek vypotil. Když jsem si potom seznam četl, docela jsem se divil a můžu zmínit, že jsem byl velmi spokojený. Byly to cíle, které se mnou silně rezonovaly.

Potom přišla druhá část cvičení. Z těch 25 cílů vyberte jen 5. Vše ostatní škrtnete. 

Cože? Po náročných dvou hodinách a vybrání skvělých 25 cílů jich mám 80 % proškrtat? Jenže tak přesně cvičení funguje. Toto škrtání mi trvalo další hodinu. Nakonec jsem na to přišel. S odstupem času můžu uvést, že výsledek velmi přesně sedí. 

Jen prozradím, že mezi mé pro mě nejdůležitější věci patří např. posilování mentální síly, networkingový klub nebo dodržování dnu klidu (tzv. digitální šábes). 

Celá námaha stála za to a po letech mám opět jasnou strategii prioritizování. Jednoduchý výpis priorit, které jsou mi blízké a mohu se na ně soustředit.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více