Od mala je nám vtloukána do hlavy mantra – dobře se uč a najdeš si dobrou práci. Ale je to tak? Je pravdou, že ti, kteří se dobře učili, mají nejlepší práci? Znám hodně lidí se skvělou prací, ale tu získali ne tím, že se dobře učili. Co je tedy důležité?
Na webu E15 jsem narazil na zajímavý rozhovor s Petrem Janákem (executive director human resources v PPF group). PPF asi nemusím popisovat a dokládat tak, že je to jedna ze zajímavých a top firem u nás. Pan Janák se rozpovídal o tom, jaké lidi hledají a to mne zaujalo.
Co k tomu pan Janák řekl? “Dlouhodobě hledáme lidi, kteří jsou chytří a poradí si v různých situacích. Umějí se pohybovat v nějaké míře nejistoty i překotného rozvoje, který na většině trhů, kde působíme, existuje. Spíše než lidi, kteří mají nekonečnou zkušenost a znalost. Považujeme za cennější schopnost učit se nové věci a zvládnout kombinace a permutace událostí než to, že člověk něco patnáct let dělal. To totiž nezaručuje, že, dejme tomu ve Vietnamu, uspěje. Hledáme lidi, kteří mají tah na branku a které práce baví.”
Takže si pojďme shrnout klíčové dovednosti, které se hledají:
- Chytrost
- Vynalézavost
- Umění fungovat v nejistotě
- Schopnost učit se nové věci
- Tah na branku
Jak vidíte, ani jedno z těch kritérií se netýká školy (dobrého prospěchu). Nejde ani o to, co člověk dělal. Jde o to, aby se to člověk rychle naučil a přizpůsobil se dané situaci.
Tento přístup je poměrně dost v souladu např. s tímto článkem, kde se rozebírají klíčové kompetence pro 21. století.
Určitě doporučuji celý rozhovor k přečtení. Je to poučné čtení pokud vás zajímá, na co se soustředit pro svůj osobní rozvoj. Šprtání ve škole vám totiž nepomůže 🙂
0 komentáøù