Jak se začít více soustředit

Dnešní doba je velmi rychlá a číhá na nás spousta podnětů a my jsme roztěkaní. Je tomu ale skutečně tak? Není to spíše o tom, že necháme vyrušovat? Tento článek bude o konkrétním postupu, jak se více soustředit. Narazil jsem totiž na jedno zajímavé video a chci se o tom s vámi podělit.

Zkoušeli jste někdy spočítat, kolik času ztratíte jen na projíždění v telefonu? Hlavně sociální sítě? Podle statistik to jsou hodiny. Prý nám mozek, když jsme na Facebooku nebo Instagramu (a dozvídáme se novinky, ač nedůležité), dodává dopamin, a proto je tak težké se od toho odtrhnout. Potom je ale těžké se soustředit.

Co s tím? Experti nabízejí 2 nástroje:

Omezit si čas, který můžeme strávit na telefonu (30min, hodina denně). Samozřejmě podle profese, ale je důležité omezit aplikace.

Digitální šábes. A to ten menší (vypnout telefon nebo aspoň internet na něm) od večera do rána. Nebo potom ten větší, kdy jste např. 24 hodin bez telefonu

Pokud nám při práci u počítače blikají ještě další oznámení, naše schopnost soustředit se na 1 věc klesá na max 1 minutu (ve videu říkají 40 sekund). Jak si tedy rozšířit tu dobu, po kterou jsme schopni se soustředit?

Problémem není, že pro to, abychom byli lepší, tak musíme do našich životů přivést více věcí (naše mysl je už přestimulovaná). Ale spíše naše mysl potřebuje více prostoru, aby se mohla lépe soustředit. Jak to uděláme? Pokud jí pořád vystavujeme nikdy nekončícímu toku vyrušení, nejde to. Potřebujeme jí dát odpočinout.

Zajímavým konceptem je tzv. hodina nudy. Je to expertiment na 30 dní, kdy si 1 hodinu denně vyhradíte na nudu. Jaká nejnudnější věc vás napadne? Zkuste ji dělat hodinu. Může to být např. čtení právních podmínek nebou koukání na hodiny.

Ztráta času, můžete si říct. Ale uvolní to vaši mysl a ta se odvděčí tím, že:

  1. Budete mít delší interval, kdy se budete schopni soustředit
  2. Napadne vás více nápadů
  3. Uděláte více plánů

A proč? Jen tím, že dáte své mysli čas. Nezahltíte jí neustálým přísunem notifací, vyrušování a nedůležitých zpráv.

Zde je to video:

Budu rád, když mi dáte vědět, co jste vyzkoušeli nebo jestli znáte nějaké další nástroje.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více