Kreditní a debetní karta: Jaký je mezi nimi rozdíl?

Kreditní a debetní karta jsou platební karty, které sice vypadají fyzicky zcela totožně, avšak jejich fungování se zásadně liší. Proč je důležité vědět, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pro koho může být kreditní karta přínosná a pro koho nikoli?

Hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Pouze polovina Čechů dokáže vysvětlit rozdíl mezi kreditní a debetní kartou, přičemž alespoň jednu z těchto platebních karet má v peněžence téměř každý. Hlavní rozdíl mezi kreditní a debetní kartou tkví tom, čí peníze při platbách klienti využívají. Pokud platí debetní kartou, používají své vlastní finance. Naopak pokud vlastní kreditní kartu, platí tedy  prostředky, které patří zřizovateli této platební karty.

Debetní karta

Debetní karta je platební karta, kterou od banky dostane klient ke svému běžnému bankovnímu účtu. Například Česká spořitelna vydává k osobnímu účtu tři typy debetních karet s odlišnými parametry. Pokud se s touto kartou klient rozhodne platit v obchodě nebo na internetu, používá své vlastní peníze. Útrata se odečítá od zůstatku na bankovním účtu. V tomto případě není možné zaplatit částku vyšší než tu, která na účtu skutečně je.

Výhody debetní karty

  • bez rizika zadlužení
  • nízké až nulové poplatky za výběr z bankomatů a bezhotovostní platby
  • možnost sjednat si kontokorent (čerpání více finančních prostředků, než se na bankovním účtu vyskytují)

Nevýhody debetní karty

  • riziko zneužití peněz na běžném účtu
  • nemožnost čerpání vyšších finančních prostředků (pouze při sjednání kontokorentu)
  • při blokování debetní karty dochází k blokaci vlastních finančních prostředků

Kreditní karta 

Jak již samotný název napovídá, součástí kreditní karty je kredit, který se přesněji nazývá úvěrový limit. O kreditní kartu je potřeba požádat. Banka po posouzení bonity (schopnosti splácet půjčku) rozhodne o schválení nebo zamítnutí žádosti. 

Při placení kreditní kartou lze využívat finanční prostředky až do výše sjednaného úvěrového limitu. Délka sjednaného období, na které si klient peníze půjčuje, je bez úroku. Obvykle se tato doba pohybuje mezi 40 až 55 dny. Pokud však klient tyto peníze nestihne vrátit během bezúročného období, naskočí mu poměrně vysoký úrok, který se může blížit až 30 % půjčky.

Například pro bonitní klienty je vhodná Unicredit kreditní karta Visa Credit Gold, jelikož nabízí okamžitý přístup k vysokému úvěrovému limitu, který se pohybuje mezi 100 000 až 500 000 Kč. Další výhodou Unicredit kreditní karty je zvýhodněný nízký úrok, pokud se její vlastník rozhodne nevyužít bezúročného období.

Výhody kreditní karty

  • finance v bezpečí (při zneužití kreditní karty jsou ohroženy peníze banky)
  • okamžitá dostupnost financí (například před výplatou)
  • pohodlí při platbách v zahraničí (v některých hotelech nebo půjčovnách akceptují pouze kreditní kartu)

Nevýhody kreditní karty

  • vysoký úrok po uplynutí bezúročného období
  • výběry z bankomatu (spojeny s vyššími poplatky)
  • omezený limit úvěru
  • nutnost pravidelného příjmu

Vyplatí se kreditní karta?

Kreditní karta se vyplatí, pokud si je klient jist svou platební morálkou. V takovém případě si může užívat nejen bezúročného období, ale i několika dalších benefitů. Služba cashback, kterou nabízí kreditní karta KB VISA Electron, je jedním z těchto benefitů. Kreditní karta KB navíc poskytuje velkou výhodu v podobě bezúročného období, jenž se vztahuje jak na bezhotovostní, tak i hotovostní transakce. Tyto benefity se liší podle zřizovatele kreditní karty. 

Kreditní karta se nevyplatí, pokud klient mívá problémy se splácením. Banky si tuto skutečnost sice prověřují, avšak přibližně jedna pětina Čechů má se splácením během bezúročného období problémy. Kreditní karta se taktéž nevyplatí, pokud klient plánuje využít peníze z kreditní karty na umoření jiných dluhů či se snaží překlenout nějaké neočekávané finanční vytížení. 

Na co si dát pozor při výběru kreditní karty?

Při výběru kreditní karty se doporučuje sledovat tyto parametry:

  • bezúročné období
  • výše úroku
  • minimální a maximální úvěrový limit
  • akceptace v Česku a zahraničí
  • poplatek za vedení a zřízení karty
  • minimální splátka
  • bonusy a slevy za platbu kartou

Tip na závěr

Dobré je mít obě karty a využívat je podle okolností. Pro pravidelné měsíční platby spojené například s chodem domácnosti se vyplatí používat kreditní kartu. V takovém případě lze získat dobrý přehled o veškerých rodinných výdajích.

Některé kreditní karty, jako například kreditní karta KB VISA Electron, nabízí možnost personalizace karty. To znamená, že klient má možnost navrhnout si vlastní design karty. Je možné vybrat si z galerie navrhovaných obrázků nebo použít své fotografie.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více