Lesk a bída sociálních sítí

Sociální sítě jsou nepostradatelné pro naše životy, a to jak osobní tak i pracovní. Je potřeba si ale dávat velký pozor. Mohou být dobrý sluha, ale zlý pán. Rád bych se v tomto článku zaměřil na jeden problém – sociální sítě nám ukazují pouze výsledek, ale vůbec ne proces.

K napsání tohoto článku mne inspiroval rozhovor v DVTV s Alžbětou Protivanskou, ve kterém se, mimo jiné, velmi pěkně dotýká tohoto problému. Často kvůli sociálním sítím vzniká pocit prázdnoty. Ukazují totiž jen tu “naleštěnost” lidského bytí a ta je často mnohem lepší než běžné životy. A to ostatní může stresovat.

Velmi mne zaujala ta myšlenka, že soc. sítě se zaměřují pouze na výsledek (úžasná dovolená v Karibiku), ale ne na proces (jak jsem to udělal, že si mohu dovolit utrati 200.000 Kč za dovolenou).

Přitom je to ale ten proces, který je nejdůležitější. Přitom je to ta tvrdá práce a ty časté neúspěchy, které vedou k úspěchu. I proto jsem se rozhodl točit náš vlog jako podnikatelský příběh.

Už je to docela dávno, co jsem četl článek Mundanity of excellence (je uveden v této sekci). V článku se přesvědčivě dokazuje, že bez procesu není výsledek. Stejně tak pěkně o každodenním úsilí a snaze se zlepšovat hovoří Jirka Kastner v podcastu Salesbooster.

Pěkně to ukazuje i toto video, které je o tom, jak Usain Bolt trénoval. Říká, že i když jeho výkony vypadají velmi přirozeně, je za tím velká spousta práce.

Jak ale tento proces ukázat na sociálních sítích? Mám z to, že jediná cesta je pouze pravidelný obsah (blog/vlog), která je schopná postihnout celou náročnou cestu. Pokud někdo postuje jednou nebo dvakrát měsíčně naaranžovanou fotku na soc. sítích, nevidíte celý obrázek. Je to pouze velmi krátký výsek, který není reálný. A právě to porovnávání s touto nerealitou může vést k pocitu deprese, úzkosti nebo dokonce vyhoření.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více