Podnikatelská půjčka: Kdy si půjčit a jaké jsou alternativní možnosti?

V dnešní uspěchané době je pro mnoho podnikatelů velmi obtížné udržet jejich firmu v chodu a při tom čerpat peníze jen z vlastní kapsy. Ať už se jedná o nákup zásob, přijímání nových zaměstnanců nebo otevírání dalších poboček, každá firma se v průběhu času nějak vyvíjí a občas vyžaduje dodatečný kapitál.

Důvodů, proč firmy potřebují získat půjčku, může být mnoho. Nejběžnější důvod je přístup k hotovosti, aby tak podnikatelé mohli oživit svůj byznys. Když peníze docházejí, dává smysl o půjčku požádat. Je ale vůbec možné podnikatelskou půjčku získat, když už finance došly?

Běžné příčiny nízkého zůstatku na bankovním účtu

Každý podnikatel by si měl před hledáním vhodné půjčky uvědomit, jaké jsou příčiny jeho nízkého až nulového zůstatku na účtu. Když totiž zjistí přesnou příčinu, jeho další kroky budou ihned jasnější.

Čekání na přijetí platby

Téměř všechny B2B firmy fungují na základě nějaké smlouvy. Častokrát se stává, že po poskytnutí služby její dodavatel čeká několik týdnů nebo dokonce i měsíců na úhradu vystavené faktury. Mezi tím však začne s dalšími zakázkami a jeho výdaje nepřestávají růst. Prostředky na bankovním účtu se začínají zmenšovat a dokud nedostane zaplaceno, zisk nemá žádný. Zisk je možné považovat za jeden z několika ukazatelů, jak se podnikům ve skutečnosti době daří.

Firma se vyskytuje v druhé fázi vývoje

Jakmile firma přestane být startupem, přesune se do další fáze svého vývoje. S růstem podnikání ovšem začnou docházet zdroje vynaložené na rozběhnutí firmy. Jakýkoli podnik potřebuje k dalšímu růstu dodatečné množství kapitálu, aby mohl doplnit zásoby, najmout nové zaměstnance nebo otevřít další pobočku.

Smíšené osobní a obchodní finance

Finanční poradci z celé řady důvodů doporučují oddělovat osobní a obchodní finance. Pro mnohé podnikatele se po založení vlastní firmy stal jejich sen realitou. Proto se jim může zdát až příliš snadné vybrat peníze z obchodního bankovního účtu a použít je na osobní účely. Před založením firmy by si měl podnikatel na svém osobním účtu poněchat dostatečné množství financí na pokrytí veškerých osobních výdajů.

Alternativní možnosti půjček pro podnikatele

Když chce podnikatel požádat o půjčku, pravděpodobně už tuší, že věřitelé často odmítají kandidáty, kteří nemají příznivý zůstatek na svém bankovním účtu. Dalším velmi podstatným ukazatelem je cash flow, který popisuje směr peněžních toků. Na základě cash flow věřitelé získají představu o solventnosti, tedy o schopnosti podniku splácet finanční závazky v dohodnutých lhůtách.

Získat půjčku pro podnik, který má negativní cash flow, bývá poměrně těžké. Kromě tradičních termínovaných půjček a půjček pro malé podniky však existují i jiné možnosti financování. Některé alternativní půjčky mohou pomoci zvýšit cash flow a tím pádem dostat podnikatele do výhodnější pozice pro získání tradiční půjčky.

Rychlá půjčka

Rychlá půjčka je půjčka, kterou poskytuje jak bankovní, tak nebankovní společnost. Rychlá půjčka se stává velmi oblíbenou z toho důvodu, že je možné si o úvěr zažádat z pohodlí domova. Po zřízení půjčky by měli žadateli přijít peníze na jeho účet během několika hodin. Rychlá půjčka představuje snadný a rychlý způsob, jak získat prostředky ve výši několika tisíc nebo až desítek tisíc korun.

Online půjčka

Jak již napovídá název, online půjčka je úvěr, který si lze sjednat online na webových stránkách převážně nebankovních společností. Online půjčka je velmi žádaným produktem, jelikož klient nemusí chodit nikam na pobočku. Na webových stránkách těchto společností lze nalézt také úvěrovou kalkulačku, kam klient zadá částku, kterou si chce půjčit a dobu, po kterou hodlá splácet. Kalkulačka následně vygeneruje měsíční splátku, výši úroků a RPSN.

Kreditní karta pro podnikatele

Velkou výhodou kreditní karty je bezúročné období, díky kterému podnikatel ušetří na úrocích. Podmínkou je ovšem vrácení peněz v průběhu tohoto období. Pokud tak neučiní, banka po něm bude požadovat poměrně vysoký úrok, který se pohybuje až okolo 20 %. Kreditní karta dokáže uspokojit každodenní výdaje podnikatelů a při jejím zodpovědném používání se z ní stává velký pomocník.

Bezúročná půjčka

Bezúročná půjčka je půjčka, za kterou klient neplatí žádné úroky. Důležité je si uvědomit, že se však nejedná o půjčku zdarma. Poskytovatelé takovýchto půjček si většinou účtují poplatek za vyřízení půjčky a převedení peněz. Bezúročná půjčka je tedy taková půjčka, která je spojena s jinými poplatky než jsou úroky. Tuto půjčku je možné si sjednat jak u bankovních, tak i nebankovních společností. Bankovní společnosti většinou nabízejí vyšší částky. Půjčky u nebankovních společností nebývají příliš výhodné a mnohdy i bezpečné.

Kdy je nejlepší čas půjčit si peníze?

Majitelé podniků musí čelit mnoha výzvám, když jde o žádání o půjčky. Pokud čekají na dobu, až je budou naléhavě potřebovat, je už většinou pozdě. Nejlepší čas půjčit si peníze nastává v ten moment, kdy má podnikatel jasný strategický finanční plán a není v nouzové situaci.

Podnikatelé stráví hledáním té nejvýhodnější půjčky mnoho hodin svého času. Nicméně důkladná analýza nabídek je klíčem k úspěchu. Při zdlouhavém vyhledávání na internetu každému častokrát rychle vyhládne, a proto nemusí být špatný nápad vyzkoušet domácí kebab. Domácí kebab má výhodu v tom, že si jej každý může připravit podle svých představ.

I když se může zdát nemožné naplánovat každou potřebu financování během následujících 12 měsíců, proaktivní přístup se zajisté vyplatí. Plánování předem nám dává čas důkladně prozkoumat všechny možnosti a vybrat z nich to nejlepší řešení pro danou situaci.

Nejlepší je samozřejmě půjček nevyužívat a pokusit se obejít bez nich. S tím může pomoci například zřízení nouzového fondu. Takováto finanční rezerva pomáhá podnikatelům připravit se na nečekané výdaje spojené například s přírodními katastrofami a tak podobně.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více