Ivo Prax

Byznys / Osobní rozvoj / Úspěch / Výjimečnost

Rozdíly mezi elitním a super elitním sportovcem

Byznys a sport mají hodně společného. Těch paralel je tam hodně a proto je dobré se poučit od sportovců, pokud chceme excelovat v byznysu. Nedávno jsem na šachovém serveru (ano, šachovém) našel odkaz na zajímavou přednášku, která se právě tématem elitních sportovců zabývá. Konec konců šachisti jsou také sportovci 🙂

Ačkoliv je liga plná hráčů, těch nejlepších je jen pár. Jak se tedy od sebe liší ti elitní (tedy velmi nadprůměrní) a ti super elitní (tedy nejlepší)? Je to v celé řadě faktorů:

Ty odlišnosti tedy spočívají hlavně v několika oblastech:

  • Obsesivnost – nestačí si jen plnit povinnosti. Ti nejlepší projevují určitou míru obsese ohledně tomu, co sportu dávají.
  • Nasazení – nejde jen o nasazení, tedy kolik hodin tomu dáme a jaké úrovně dosáhneme, ale jde i o výsledek, který svoji činností dosáhneme. Jak bychom dopadli ve firmě, kdybychom se spokojili s aktivitami a vůbec nedbali na výsledek, který z toho bude.
  • Cíl – můžeme být někdy spokojení? Ne. Vždycky to může být lepší.
  • Soutěživost – ti nejlepší se nebojí žádné sázky a jsou velmi soutěživí.
  • Motivace – ti nejlepší nepotřebují motivovat zvenčí. Většinou jim stačí si připomenout tu svoji vnitřní motivaci (proč to vlastně dělají). Ti nejlepší se nemusí motivovat k tomu, aby ráno vstali na trénink. Prostě tam automaticky jdou, protože vědí, že je to to nejlepší pro dosažeí svých cílů.

Pokud byste se chtěli dozvědět o tomto tématu více, podívejte se na video s Michalem Ježdíkem

 

Okomentovat