Tomáš Baťa a změna

Málokterý podnikatel zanechal takovou výraznou stopu a odkaz jako Tomáš Baťa. Vypíchnout jednu nebo dvě věci od něj je složitý úkol. Od kamaráda jsem si nedávno půjčil knížku Úvahy a projevy a musím říct, že Tomáš Baťa k mnoha věcem přistupoval velmi nadčasově. Až mě to překvapilo.

Tomáš Baťa vybudoval velké impérium a to i přesto, že začátky byly nelehké. Dokonce byl na hraně bankrotu. Ale vše zvládl svým extrémním nasazením a důrazem na kvalitní práci.

Velmi si mi zalíbil jeho přístup ke změně. Znám poměrně dost lidí, kteří když se jim daří, chtějí, aby vše zůstalo tak, jak je nyní a nějaké změny se děsí. Ne tak pan Baťa.

Bylo mu jasné od samého počátku, že jen neustálou změnou a inovacemi lze dosáhnout významného úspěchu. Nebál se riskovat, vsadil na moderní technologie a dosáhl celosvětového úspěchu.

Jedním z neviditelnějších a nejcitovanějších počinů je to, že myslel na své zamětsnance daleko za rámec běžné práce a pomáhal jim i např. s bytovou otázkou – velmi inovativní přístup.

Baťovské domky ve Zlíně

Jedna věc je samozřejmě riskování, když nemáte co ztratit. S podnikáním začínáte a nemáte ani žádnou zvláštní zodpovědnost. Pokud už ale zaměstnáváte velký počet lidí a na práci od vás závisí mnoho rodin, není to tak jednoduché.

Tomáš Baťa je velkou inspirací a ukázka, že i z Čech se dá dělat velký byznys.

1 komentář

  1. Otto

    Ivo, díky za námět na knížku – přečtu si! Téma “odvahy” je naléhavé, nejen v podnikání, ale i u leaderů. Odvaha rozhodovat, tak bych to řekl. Daleko víc si cením lidí, kteří jsou akční, přemýšlí, zjistí si informace a pak se rozhodnou a nebojí se nést odpovědost za své rozhodnuití, než lidí, kteří se někde v tomto cyklu stáhnou a problém kopnou pod koberec, nebo odpovědnost přesunou na někoho jiného. Rozhodnout se špatně ve složitém problému je stále lepší varianta (i když ne nejlepší :)), než se nerozhodnout vůbec. Ačkoliv tím není dáno alibi pro blbé rozhodování 🙂

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více