Málokterý podnikatel zanechal takovou výraznou stopu a odkaz jako Tomáš Baťa. Vypíchnout jednu nebo dvě věci od něj je složitý úkol. Od kamaráda jsem si nedávno půjčil knížku Úvahy a projevy a musím říct, že Tomáš Baťa k mnoha věcem přistupoval velmi nadčasově. Až mě to překvapilo.
Tomáš Baťa vybudoval velké impérium a to i přesto, že začátky byly nelehké. Dokonce byl na hraně bankrotu. Ale vše zvládl svým extrémním nasazením a důrazem na kvalitní práci.
Velmi si mi zalíbil jeho přístup ke změně. Znám poměrně dost lidí, kteří když se jim daří, chtějí, aby vše zůstalo tak, jak je nyní a nějaké změny se děsí. Ne tak pan Baťa.

Bylo mu jasné od samého počátku, že jen neustálou změnou a inovacemi lze dosáhnout významného úspěchu. Nebál se riskovat, vsadil na moderní technologie a dosáhl celosvětového úspěchu.
Jedním z neviditelnějších a nejcitovanějších počinů je to, že myslel na své zamětsnance daleko za rámec běžné práce a pomáhal jim i např. s bytovou otázkou – velmi inovativní přístup.

Jedna věc je samozřejmě riskování, když nemáte co ztratit. S podnikáním začínáte a nemáte ani žádnou zvláštní zodpovědnost. Pokud už ale zaměstnáváte velký počet lidí a na práci od vás závisí mnoho rodin, není to tak jednoduché.
Tomáš Baťa je velkou inspirací a ukázka, že i z Čech se dá dělat velký byznys.
Ivo, díky za námět na knížku – přečtu si! Téma “odvahy” je naléhavé, nejen v podnikání, ale i u leaderů. Odvaha rozhodovat, tak bych to řekl. Daleko víc si cením lidí, kteří jsou akční, přemýšlí, zjistí si informace a pak se rozhodnou a nebojí se nést odpovědost za své rozhodnuití, než lidí, kteří se někde v tomto cyklu stáhnou a problém kopnou pod koberec, nebo odpovědnost přesunou na někoho jiného. Rozhodnout se špatně ve složitém problému je stále lepší varianta (i když ne nejlepší :)), než se nerozhodnout vůbec. Ačkoliv tím není dáno alibi pro blbé rozhodování 🙂