Tomáš Baťa a změna

Málokterý podnikatel zanechal takovou výraznou stopu a odkaz jako Tomáš Baťa. Vypíchnout jednu nebo dvě věci od něj je složitý úkol. Od kamaráda jsem si nedávno půjčil knížku Úvahy a projevy a musím říct, že Tomáš Baťa k mnoha věcem přistupoval velmi nadčasově. Až mě to překvapilo.

Tomáš Baťa vybudoval velké impérium a to i přesto, že začátky byly nelehké. Dokonce byl na hraně bankrotu. Ale vše zvládl svým extrémním nasazením a důrazem na kvalitní práci.

Velmi si mi zalíbil jeho přístup ke změně. Znám poměrně dost lidí, kteří když se jim daří, chtějí, aby vše zůstalo tak, jak je nyní a nějaké změny se děsí. Ne tak pan Baťa.

Bylo mu jasné od samého počátku, že jen neustálou změnou a inovacemi lze dosáhnout významného úspěchu. Nebál se riskovat, vsadil na moderní technologie a dosáhl celosvětového úspěchu.

Jedním z neviditelnějších a nejcitovanějších počinů je to, že myslel na své zamětsnance daleko za rámec běžné práce a pomáhal jim i např. s bytovou otázkou – velmi inovativní přístup.

Baťovské domky ve Zlíně

Jedna věc je samozřejmě riskování, když nemáte co ztratit. S podnikáním začínáte a nemáte ani žádnou zvláštní zodpovědnost. Pokud už ale zaměstnáváte velký počet lidí a na práci od vás závisí mnoho rodin, není to tak jednoduché.

Tomáš Baťa je velkou inspirací a ukázka, že i z Čech se dá dělat velký byznys.

1 komentář

  1. Otto

    Ivo, díky za námět na knížku – přečtu si! Téma “odvahy” je naléhavé, nejen v podnikání, ale i u leaderů. Odvaha rozhodovat, tak bych to řekl. Daleko víc si cením lidí, kteří jsou akční, přemýšlí, zjistí si informace a pak se rozhodnou a nebojí se nést odpovědost za své rozhodnuití, než lidí, kteří se někde v tomto cyklu stáhnou a problém kopnou pod koberec, nebo odpovědnost přesunou na někoho jiného. Rozhodnout se špatně ve složitém problému je stále lepší varianta (i když ne nejlepší :)), než se nerozhodnout vůbec. Ačkoliv tím není dáno alibi pro blbé rozhodování 🙂

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více
Jak se uplatnit u top firmy

Jak se uplatnit u top firmy

Od mala je nám vtloukána do hlavy mantra - dobře se uč a najdeš si dobrou práci. Ale je to tak? Je pravdou, že ti, kteří se dobře učili, mají nejlepší práci? Znám hodně lidí se skvělou prací, ale tu získali ne tím, že se dobře učili. Co je tedy důležité? Na webu E15...

číst více