Víte, proč vaše firma dělá to, co dělá?

Každá firma vám řekne co dělá a jak to dělá. Když přijde ale dotaz proč to dělá, zde už to tak jasné není. Sám jsem si dělal průzkum, ptal jsem se více lidí a to “proč” podnikají neměli úplně ujasněno. Přitom je to důležité. A to i pro nábor lidí. Ostatně kolem toho se točí i slavná knížka Začněte s Proč od Simona Sinka. Pojďme si tento koncept krátce představit.

Jaká je vaše vize? Proč děláte to, co děláte? Toto jsou časté otázky, které dostáváme v rámci osobně rozvojových aktivit nebo koučinku. Ale co firemní svět? Pokud firma staví domy a byty, proč to dělá? Samozřejmě kromě dosažení zisku. Toto je velmi důležitá, ale často velmi zanedbávaná oblast.

Simon tuto problematiku ukazuje na tzv. Zlatém kruhu:

1. Proč (why) – Proč je základní smysl firmy. To je ten důvod proč firma existuje.

2. Jak (how) – Tento kruh je o tom, jak firma naplňuje svůj smysl.

3. Co (what) – Tento kruh je o tom, co firma dělá, aby naplnila svůj smysl.

Simon to pěkně ilustruje na příkladu Applu versus ostatních firem. Zatímco většina firem, které dělají počítače, vysílala svou zprávu ven ve smyslu: Děláme počítače. Jsou pěkné, výkonné a uživatelsky přívětivé. Chcete si ho koupit?

Apple na to šel jinak: Chceme změnit status quo. Myslíme odlišně. Naše produkty jsou pěkné, výkonné a uživatelsky přívětivé. Vyrábíme počítače. Chcete si ho koupit?

Vidíte ten rozdíl? Zdá se, že lidé nekupují to, co děláte, ale kupují, proč to děláte. A proto je Apple velmi úspěšný a má své skalní fanoušky, kteří mohou na značku přísahat.

Podívejte se na ukázku videa, kde Simon tento Zlatý kruh komentuje.

https://www.youtube.com/watch?v=IPYeCltXpxw

Jaké jsou závěry tohoto pro HR? Stejně jako vaši zákazníci tak i vaši zaměstnanci, nebo potenciální zaměstnanci, jdou za vizí firmy. Proč je vaše firma v byznysu? Jaké je to vaše PROČ? Ale hlavně – vědí to vaši zaměstnanci?

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

30 minut o samotě

Nedávno jsem narazil na podnětný citát - „Všechny problémy lidstva pocházejí z naší neschopnosti posedět tiše o samotě v místnosti.“ (Blaise Pascal). Skutečně je to takový problém? A proč tomu tak je? Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak jednoduché není. Nejsme...

číst více
3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více