Ivo Prax

Návyky / Osobní rozvoj / Úspěch

Vítěz, nevítěz a poražený

Nedávno jsem viděl velmi zajímavé video se sparring partnerem Jaroslavem Homolkou. Jedna z věcí, která mě tam zaujala je jeho dělení lidí na vítěz, nevítěz a pořažený (dopředu poražený). V čem to dělení spočívá? A jak s těmito lidmi pracovat?

Vítěz: člověk, který neustále potřebuje soutěžit. Pořád něco zkouší a s někým se poměřují. Nic mu není dost dobré. Zde je důležité ho nasměrovat správným směrem a pak jen nepřekážet a ten člověk vyhraje. Toto je vzácná skupina lidí (cca 5%).

Nevítěz: to je většina z nás. V tomto člověku lze ctižádost a to tzv. predátorství probudit. Je potřeba s ním ale dobře pracovat. Jedním z klíčů je, že člověk si musí vytvořit určitý systém, ve kterém funguje a který mu pomáhá dosahovat cílů.

Poražený: člověk, který je submisivní a pasivní. Lidé s neúspěšným scénářem – na co sáhnou, to se zboří. Chceme jim pomoci, ale oni nechtějí rozvíjet svoje schopnosti. Spíše chtějí zachovat ty podmínky, aby ty schopnosti, které do teď měly, stačily. Např. staří lidé se neučí s počítači a chtěli by svět bez nich.

Zde je video, ve kterém od cca 21. minuty pan Homolka vysvětluje toto rozdělení lidí:

Okomentovat