Všednost výjimečnosti (I)

Každý chceme být v práci nebo obecně v životě něčím výjimečný. Lepší než ostatní. Naštěstí dnes už máme studie a výzkumy, které nám řeknou, jak toho docílit. Jedním ze stěžejních článků, které jsem na toto téma četl je Mundanity of Excellence, který doporučuji i v sekci s knihami a články. V tomto krátkém článku si rozptýlíme nějaké zažité představy a mýty o výjimečnosti.

Co se to ovšem výjimečnost? Podle článku, a já s tím souhlasím, je to trvalá schopnost doručovat skvělé výsledky (consistent superiority of performance v angličtině). Důležité je všimnout si dvou věcí. A sice tato schopnost je trvalá. Tedy není to ždáný náhodný jeden výsledek nebo úspěch. A za druhé ty výsledky musí být skvělé, nadstandardní.

Než se pustíme blíže do výjimečnosti a jak jí dosáhnout, řekněme si spíše naopak – co výjimečnost neprodukuje. V článku autor zmiňuje tyto 3 body:

  1. Nestandardní osobnost: V článku, který je postaven na rozsáhlé studii o plavcích, autor říká, že výjimeční sportovci nebyli nějací divní lidé, samotáři apod. Určitě nebyli nijak odlišní odběžných lidí, které běžně vídáte a znáte.
  2. Kvantitivní (množstevní) změny v chování: Výjimeční sportovci nebyli ti, kteří trénovali nějak více než ostatní. Ono na té top úrovni se tomu věnují všichni dost podobně. Tedy závěr byl, že více činnosti samo o sobě (bez kvalitativních změn – a o tom bude řeč později) neprodukuje výjimečnost. Taky není jisté, že kdybyste pracovali 2x více hodin než kolegové, tak byste byli 2x lepší.
  3. Talent: Pokud jste si mysleli, že ti nejlepší jsou ti, kteří mají talent a jsou tedy obdarováni, tak toto je jeden z nejčastějších mýtu ve studiu výjimečnosti. Talent sám o sobě vám nezaručí, že budete ti nejlepší. Ostatně je mnoho velmi talentovaných lidí, kteří nakonec svůj potenciál nevyužili.

Co tedy způsobuje výjimečnost? A jak jí dosáhnout? O tom si povíme v dalším z příspěvků na téma výjimečnost.

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 mýty o štěstí

3 mýty o štěstí

Každý hledáme štěstí. Když se lidí zeptáte, co od života chtějí a jaké mají cíle, často odpoví právě, že být šťastný (a spokojený). V naší společnosti je ale ukotvena řada mýtu a falešných představ o štěstí. Pojďme se podívat na 3 z nich. První mýtus: Máme povinnost...

číst více
Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

Linkedin LION – pro a proti propojování se s každým

U více a více lidí na Linkedinu vídám zkratku LION. Je to akronym pro Linkedin Open Networker. Tedy je to člověk, který se propojuje s každým bez ohledu na to, jestli daného člověka zná a nebo ne. Jaké jsou pro a proti tohoto přístupu? Co je LION? Linkedin Open...

číst více
Jak se uplatnit u top firmy

Jak se uplatnit u top firmy

Od mala je nám vtloukána do hlavy mantra - dobře se uč a najdeš si dobrou práci. Ale je to tak? Je pravdou, že ti, kteří se dobře učili, mají nejlepší práci? Znám hodně lidí se skvělou prací, ale tu získali ne tím, že se dobře učili. Co je tedy důležité? Na webu E15...

číst více