Zajímavé knihy a články

Čtu knihy a články z oblasti podnikání, prodeje, byznysu a peněz. Níže je seznam knih a článků, které mne nějakým způsobem zaujaly. Tento seznam budu postupně doplňovat a určitě uvítám i vaše tipy na zajímavé knihy nebo články.

Knihy

Houževnatost je skvělá kniha od Angely Duckworth, která se dlouhodobě věnuje problému houževnatosti (angl. grit). Angela říká, že v houževnatosti se můžete vypracovat. V knize jsou zajímavé náhledy i na talent, vytrvalost a úspěch. Pro mě jedna ze zásadních knih.

 

Titán je velmi zajímavá a detailní kniha o životě a vzestupu jednoho z nejbohatších lidí, který kdy žil – J.D.Rockefeller. Kniha poutavým způsobe ukazuje, jak se J.D. dostal ze skromných začátků až na vrchol, kdy ovládal více než 90 % ropného odvětví v USA.

 

Talent nerozhoduje je útlá knížka od Jeffa Colvina. Musím říct, že jsem ji přečetl jedním dechem. A jaká je hlavní myšlenka? Za každým na první pohled talentovaným jedincem / výkonem je hodně práce (a to i včetně např. Mozarta) a každému úspěchu předcházela doba (většinou tak 10 let), kdy si to ten člověk musel odpracovat a nikdo o něm moc nevěděl.

 

The ABC of Sales je kniha od top hypotečního poradce Daniela Milsteina. Kniha vypráví osobní příběh, ale hlavně ukazuje postupy, pravidla a zkušenosti, které vám mohou pomoci se dostat na vrchol v prodeji. Asi nikoho nepřekvapí, že úspěch se dostavil až po velkím nasazení a nezdolné vytrvalosti.

 

The House of Morgan je kniha o jednom z nejslavnějších amerických finačníků – J. P. Morgan. Ron Chernow fascinujícím způsobem vypráví příběh amerického finačnictví ještě z doby, kdy bankéři byli sami vládci ekonomiky a J. P. Morgan byl ten největší z nich.

 

Nikdy nedělej kompromis je fascinující sonda do světa vyjednávání. Chris Voss je bývalý top vyjednavač FBI, který v součsné době má svoji konzultační firmu na vyjednávání. V knize ukazuje, že vyjednávání je věc velmi emocionální. Nechybí mnohé příklady s praxe, které, ač často z prostředí FBI, jdou využít i běžný život. V knize se seznámíme s pojmy jako zrcadlení nebo taktická empatie.

 

Tak dobří, že vás nepřehlédnou je další z knih Cala Newporta. Tato kniha je zajímavá v tom, že trhá na kusy mýtus, že je potřeba dělat to, co milujete. Velmi přesvědčivě ukazuje a dokazuje, že je potřeba spíše než lásku k té práci hledat dovednosti. A jak se stanete odborníkem (a to chce čas a hodně úsilí), můžete začít mít svou práci i hodně ráci (jako např. Steve Jobs).

 

Sell it like Serhant je velmi dobrá knížka, která se zaměřuje na sales. Ryan Serhant je jedním z nejlepších realitních brokerů v New Yorku a v knížce radí, co jemu konkrétně funguje. V knize se dočtete např. o 7 stádiích sales procesu nebo o tom, jak si Ryan strukturuje den. Mohu jen doporučit.

 

Články

The Mundanity of Excellence je článek od Daniel F. Chambliss, kde se dozví velmi důležitou věc – úspěch je docela všední věc. Není to žádná magie, která se stane. Úspěch je spíše mnoho drobných krůčků vykonávaných ale dostatečně dobře a velmi pravidelně. Vše je ukázáno na příkladu amerických plavců.

 

11 rozdílů mezi zaměstnanými a produktiními lidmi je článek, kde je pěkně ukázáno, že být busy neznamená být produktivní. Popravdě hodně lidí si stěžuje na nedostatek času a že nic nestíhají. Není to ale jen o tom, že si neumí uspořádat čas, delegovat a říkat ne?